Annons:

Sök

Annons:

SÖDRA VI-FÖRETAG FÅR NY ÄGARE: ”BLIR FÖRDELAR ÅT BÅDA HÅLL

Södra Vi Svets får ny ägare. Jonas Levin, som har drivit företaget i fyra år, säljer verksamheten till Christoffer Gunnarsson. Ägarskiftet sker i månadsskiftet maj-juni. Foto: Ossian Mathiasson

SÖDRA VI-FÖRETAG FÅR NY ÄGARE: ”BLIR FÖRDELAR ÅT BÅDA HÅLL"

Jonas Levin har drivit Södra Vi Svets i fyra år och känner att han måste lägga fokus på sitt plåtslageriföretag. Nu kliver Vimmerbybon Christoffer Gunnarsson in och blir ny ägare till Södra Vi Svets. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Jonas Levin, utbildad plåtslagare och grundare av Levins Plåt och Montage 2008, tog nästa steg när han köpte Södra Vi Svets av Göran Svensson sommaren 2021. De två företagen har Jonas Levin drivit som separata verksamheter under de fyra senaste åren. 

Nu kan vår tidning berätta att det sker ett ägarskifte på Södra Vi Svets. Jonas Levin säljer verksamheten till Christoffer Gunnarsson, Vimmerbybon som driver CG Maskin och Service AB sedan många år tillbaka och WIAB som han tog över efter John Isaksson i början av 2022. 

– Plåtslageriet, min bas och det jag kan, har ökat och jag märker att jag behöver lägga mer tid på det. Jag har två medarbetare som nyligen har slutat och jag har redan anställt en person och behöver en till. Det har gjort att jag har funderat på om jag ska sälja Södra Vi Svets eller anställa en person till här i Södra Vi – och nu hade jag nästan bestämt mig för att anställa, men det ändrade sig. Jag och ”Crisse” har känt varandra i några år nu och haft en diskussion som har pågått till och från i ett år. Allt blev klart förra veckan och vi gick ut med det till personalen i fredags, säger Jonas Levin.

"Varit mer jobb än vad jag trodde"

Han tycker att det känns helt rätt att lämna över verksamheten till Christoffer Gunnarsson. 

– Jag tycker att det är bra för Södra Vi Svets med tanke på min situation där jag känner att jag måste lägga mer tid på mitt plåtslageriföretag. ”Crisse” kommer in med bra idéer om att utveckla verksamheten och då behöver inte grabbarna vara oroliga för att det inte ska finnas kvar här i Södra Vi, säger Jonas Levin.

Hur vill du summera de fyra åren som du har drivit Södra Vi Svets?

– Jag har fått lära mig mycket om en helt annan tillverkning mot vad jag har hållit på med tidigare. Det är inte bara ett smidesföretag utan det är mer en industri. Vi har tillverkat väldigt mycket gods till Prefab och BoKlok som numera heter Surewood Housing. Vi har alltid haft mycket ordrar från Prefab och nu börjar Surewood Housing lägga ordrar här igen. Det är mycket positivt på gång, säger Jonas Levin, 

Var det som du förväntade dig när du klev in i detta?

– Nej, det har varit mer jobb än vad jag trodde. Det är väl så med saker och ting som man inte riktigt kan jämfört med det andra man har styrt med. Jag har varit plåtslagare i 20 år och det här är något helt annat. Inom plåtslagaryrket har man ett projekt och går vidare. Här ska du räkna på jobb som det kanske vara tusentals bitar av och då gäller det att få med helheten. Det är inte riktigt vad jag har jobbat med tidigare. 

Södra Vi Svets jobbar i huvudsak med serieproduktion, legotillverkning och industriservice.

– Vi har minst en medarbetare som går heltid på Ljunghäll och håller på med service och underhåll och stöttar deras verkstadsavdelning. Det de inte hinner med på Ljunghäll lägger de hos oss på Södra Vi Svets. Det är en stor kund som lägger mycket jobb här hos oss, säger Jonas Levin.

"Styrka att vi kan hjälpas åt"

Christoffer Gunnarsson ser fram emot att ta över Södra Vi Svets som blir ett bra komplement till WIAB. Ägarskiftet äger rum 1 juni och sex medarbetare arbetar på Södra Vi Svets i dag. 

– Det är jätteskoj att vi är i hamn med detta. Jag ser det som en styrka för båda företagen att vi kan hjälpas åt med olika saker och tillverkning i Vimmerby kan hamna i Södra Vi och vice versa. Vi har nyligen köpt en skärmaskin och får se var den ställs nu. Det är nästa skötebarn som vi ska hitta rum till, säger Christoffer Gunnarsson. 

Utöver ägarskiftet sker det inga andra förändringar, enligt Christoffer Gunnarsson. 

– Det man kan säga är att vi kommer hjälpas åt mer. När det är väldigt mycket här i Södra Vi får vi stötta upp här och när det är mycket i Vimmerby får vi stötta upp där. Jag ser det som ett helhetskoncept med att det kommer bli fördelar åt båda håll, säger Christoffer Gunnarsson. 

På jakt efter platsansvarig 

Han är tydlig med att företaget kommer vara kvar i Södra Vi. 

– Mitt problem i Vimmerby är att vi har för lite lokaltutrymme, för lite personal och för få maskiner. Nu är tanken att vi kan samköra och vi ska hjälpas åt att vara en helhet. Det är ett företag fast två olika org-nummer. 

Vad har du för tankar kring Södra Vi Svets framtid?

– Det viktigaste syftet är att behålla, fortsätta med det man gör och ta hand om det man har i dag. Det är också viktigt att skapa en trygghet för nya kunder och försöka hitta någon som hjälper till och styr verksamheten på plats i Södra Vi. Vem det blir får vi se. Jag kommer vara här och stötta upp till att börja med och vi kommer försöka hitta någon ganska omgående till positionen som platsansvarig.

Christoffer Gunnarsson är en entreprenör med många bollar i luften då han driver två andra företag i staden – WIAB och CG Maskin och Service AB. 

– Jag har hjälp av olika personer på WIAB i dag. De fyller olika funktioner och kommer få hjälpa till här på Södra Vi Svets också. Det ser jag inte som någon svårighet. Det är dessutom samma bransch och jag skulle säga att det var värre förra gången när jag gick in i WIAB. Både jag och Jonas var nog lika ovetande om vad vi gav oss in i när han köpte Södra Vi Svets och jag köpte WIAB. Vad gäller CG Maskin och Service har jag min pappa och min bror som tacksamt sköter verksamheten. 

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: