Annons:

Sök

Annons:

Så ser Vimmerby och Hultsfred på att bygga kärnkraft här

Varken Hultsfred eller Vimmerby säger ja till kärnkraft. Foto: MostPhotos

Så ser Vimmerby och Hultsfred på att bygga kärnkraft här

24 av 290 kommuner i Sverige har svarat ja på frågan från TT om de kan tänka sig att bygga kärnkraft i sin kommun. En av kommunerna är Västervik. I Vimmerby och Hultsfred är svaret inte ja. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

TT har i en enkät frågat samtliga Sveriges 290 kommuner om man kan tänka sig att bygga kärnkraft i sin kommun. Frågan kommer efter att regeringen beslutat om att föreslå en ändring i lagen som tar bort förbudet att bygga ny kärnkraft på andra platser än där det finns reaktioner i dag. 

132 av 290 kommuner har svarat på enkäten. 24 av kommunerna har svarat ja på frågan, hälften har sagt nej och 32 procent har svarat "vet ej". 

Västerviks kommun, som styrs av en borgerlig koalition med stöd av Sverigedemokraterna, har sagt ja. Hultsfreds kommun har däremot svarat nej i enkäten.

– Vi har fått frågan och det är inte aktuellt här som jag bedömer det. Ska det bli en utbyggnad eller nybyggnation är det logiskt att det blir i Oskarshamn. Det är där man har både kunskapen och erfarenheten sedan tidigare, säger kommunalrådet Lars Rosander (C).

Varför kan det inte bli aktuellt här?

– Det handlar om, oavsett om man är för eller emot kärnkraft, att det finns förutsättningar för ganska avancerad kompetens inom området. Tittar man på närområdet så är det Oskarshamn. Då är det mer logiskt och bor man här och vill jobba där, så är det pendlingsavstånd.

"Ligger långt fram"

Lars Rosander (C) är dock noga med att poängtera att det här endast är en enkät.

– Utifrån den enkla frågeställning som var svarade jag nej på det. Vill något enskilt parti driva det, så kan det ju bli i aktuellt. Men det ligger långt i framtiden.

Vimmerby kommun är en av en majoritet kommuner som inte alls svarat på enkäten.

– Vi har inte svarat på den. Jag ska lyfta frågan varför vi inte gjort det, säger Helen Nilsson (S), kommunalråd i Vimmerby kommun. 

Och om du får frågan av mig nu?

– Det är ingenting vi har någon tanke på nu. Vi har inte haft det uppe till diskussion, men vi får lyfta det och diskutera det. Jag  ska lyfta den i vår grupp, men frågar du mig nu så hade jag sagt att det inte är aktuellt. 

Helen Nilsson (S) återkom lite senare på måndagen och säger då så här:

– Vi har tittat på frågan vi har fått och kommer inte svara på den. Vi är inte pålästa i frågan och har inte gjort några förfrågningar kring det här. Vi har lyft det i majoriteten och känner oss inte pålästa nog för att svara. Vi är inte tillräckligt uppdaterade i frågan för att svara något helt enkelt. 

Bland de kommuner som tänka sig att bygga ny kärnkraft finns de allra flesta i södra Sverige.

Så här ser Västerviks kommun på att bygga kärnkraft där.

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: